Jak blockchain podkopává dnešní pevně zakořeněné struktury moci

V tomto díle našeho seriálu o blockchainu se nebudeme až tolik věnovat přínosům samotné technologie, ale zamyslíme se nad tím, co vznik a její užívání přináší za hlubokou společenskou změnu.

 

Lidstvo je odnepaměti formováno hranicemi - fyzickými, geografickými, technologickými nebo finančními. Jednotlivé společnosti a skupiny lidí časem přišly na způsob, jak vytvářet koherentní a uspořádané bloky, ve kterých se cítily bezpečně. Během posledních několika staletí se objevovaly a mizely říše, válčilo se, fyzické hranice se přesouvaly. Vlády, instituce a mnohostranné struktury podporující politické a finanční hranice však zůstávaly po dlouhá léta nedotčeny.

 

Finanční krize v roce 2008 ale otřásla důvěrou veřejnosti v banky a vládami podporované finanční instituce, které musely vynaložit miliardy dolarů, eur a liber na posílení finančního systému. Povedlo se jim to sice prostřednictvím kvantitativního uvolňování, ale veřejná důvěra ve finanční instituce a vlády klesla na historické minimum. Není proto náhoda, že z této hospodářské krize, při níž tradiční instituce selhaly, vzešla kryptoměna Bitcoin jako nutná životaschopná alternativa bez dohledu velkého bratra.

 

Rozvoj krypto sféry byl dosud relativně nedotčen úřady „skutečného světa“, kde regulace typicky zaostává za inovacemi. Blockchainové služby totiž ve svém principu podkopávají tradiční formy řízení, protože jsou decentralizované a jejich uživatelé jsou obvykle anonymní a fungují jako mikro součásti rostoucího ekosystému. Takový vývoj vyvolává otázky, jak by měly být podobné služby spravovány. Techno-libertariáni si představují utopickou samoregulaci s kodifikovanými pravidly, která se budou vyvíjet současně s technologií. Každý, kdo bude popírat tato předepsaná pravidla, v podstatě ztrácí právo na účast v tomto prostoru. Krypto-anarchisté si zase pro podnikání v oblasti blockchainu představují zónu bez pravidel a neomezené obchodování s virtuálními měnami. V rámci této zóny by blockchainové podniky mohly fungovat bez zásahů a regulací vlády. 

 

Pokud si ale přejeme široké zapojení blockchainové technologie do reálného života, bez regulačního dohledu se neobejdeme. A je jedno, kterou formu z výše uvedených si vybereme. Aby k tomu mohlo dojít, měli by zástupci veřejného a soukromého sektoru společně vytvořit jednotný základ pro řízení a správu takových služeb, včetně řešení sporů a způsobů vymáhání práva a spravedlnosti.

 

Vytvoření a přijetí dohodnutého souboru norem vyžaduje shodu všech hlavních zúčastněných stran. Internetovým protokolům (např. TCP/IP, HTML a Java) to trvalo roky, než dosáhly masového přijetí. Nakonec se to povedlo pomocí standardů, které měly pevné základy a snadno se implementovaly. Kodéři krypto-technologií urychlují akceptaci svého produktu vyloučením pravomocí ze společensko-ekonomické mocenské pyramidy. Zatím mají tu výhodu, že stojí na vrcholu této mocenské hierarchie - vlády, banky a dokonce i občané jsou tu jakýmisi outsidery. Každý vývojář dnes sice může nastavit pravidla své vlastní blockchainové technologie, kterou vytvoří, ale historie ukázala, že podobně uzavřená řešení nemají potenciál stát se společensky široce akceptovatelnou formou.

 

Dosáhli jsme v tomto ohledu jedinečného bodu, kdy tradiční mocní makléři, kteří běžně brzdí rušivé technologie, jsou postaveni na vedlejší kolej. Vlády ani banky nemají kryptosféru pod kontrolou, ale udržují si částečnou kontrolu nad kyberprostorem a skutečným světem. V rámci izolovaného krypto světa nová hierarchie funguje. Pokud je ale naším cílem masové přijetí trhem, nevyhneme se konsensu se světem z kamene a cihel. 

 

Poprvé v historii tak mají lidé možnost rozbít tradiční hranice, které je rozdělují - ať již geograficky, technologicky nebo ekonomicky. Jednotlivci mají moc vytvářet krypto služby bez regulace státu či jiných centralizovaných orgánů. Důkazem je měna, která je pro lidi, o lidech a od lidí. Pouze čas ukáže, jakým směrem se vydá a kdo bude utvářet její budoucnost.

 

 

Gabriel Dusil, spoluzakladatel a generální ředitel, Adel Ecosystem Ltd.

John McLeod, zakladatel, JEA Associates Ltd.