Je JPM Coin začátkem skutečné blockchainové revoluce v bankovnictví?

Letošní Valentýn určitě neunikl příznivcům kryptoměn, blockchainu a bankovnictví. Americká investiční banka JP Morgan Chase totiž 14. února představila svůj vlastní token, JPM Coin. Zpráva vzbudila velkou pozornost nejenom kvůli tomu, že se týká významného hráče na finančním trhu, ale i kvůli rozporuplným prohlášením, které banka v minulosti měla na adresu kryptoměny bitcoin. Jamie Dimon, CEO JP Morgan Chase, v září 2017 prohlásil, že bitcoin není ničím jiným než podvodem a přirovnal ho k slavné tulipánové bublině z poloviny 17. století. Neuběhl ani půlrok a Dimon vzal svoje kritické vyjádření zpět. Ve svém oficiálním stanovisku dnes banka tvrdí, že si je plně vědoma potenciálu, který blockchain a kryptoměny představují. Zároveň rovněž zdůrazňuje potřebu náležitého dohledu a regulace těchto technologií.

 

 

Jak JPM Coin funguje?

JPM Coin je digitálním tokenem, hodnota kterého je navázána na americký dolar. Primárním cílem tokenu je dnes urychlení transakcí mezi vybranými klienty JP Morgan Chase. V prvním kroku obchodu vloží klient na stanovený účet fiat peníze, které jsou následně v poměru 1 : 1 konvertovány na JPM Coin. Ve druhém kroku je JPM Coin odeslán na jiný účet v rámci banky (změna na účtech by měla být téměř okamžitá a to v jakýkoliv den a hodinu). Posledním krokem transakce je pak výměna tokenu za fiat peníze, a to znova v poměru 1 : 1. 

 

 

JPM Coin používá ke svému provozu blockchain zvaný Quorum. Podle oficiálních vyjádření banky, využívá Quorum konstrukční prvky Ethereum blockchainu, které jsou doplněny a upraveny pro specifické potřeby využití v rámci finančního sektoru. Umar Farooq, který je v JP Morgan Chase odpovědný za blockchainové projekty však hledí dál a říká, že v budoucnu by JPM Coin neměl být interoperabilní jenom s Quorem ale rovněž s jakýmkoliv jiným blockchainem. Jak již však bylo zmíněno výše, cílem pilotní fáze je urychlení transakcí mezi klienty banky, a to zejména v oblasti přeshraničích transferů peněz (jako přímá alternativa sítě SWIFT), vypořádání obchodů s cennými papíry a rovněž v situacích kde JP Morgan Chase poskytuje tzv. „treasury services“. 

 

 

Kritický pohled

V první řade je potřeba říct, že JPM Coin není kryptoměnou v pravém slova smyslu. V případě srovnání s bitcoinem, je možné poukázat na zásadní rozdíly. 

 

 

Za prvé, se nejedná o platformu decentralizovanou. Decentralizované platformy jsou provozovány na peer to peer úrovni, co v praxi znamená, že nad distribuovanou databází nemá kontrolu jeden subjekt, ale samotní účastnící sítě, kteří transakce ověřují na základě konsenzu. Naopak, v datatabázi centralizované, transakce ověřuje subjekt (middle man, neboli prostředník), kterému účastnící sítě svěřili důvěru. Zavedením JPM Coinu se však samotná podstata obchodu v podstatě nezmění. Zjednodušeně řečeno, banka od klienta nejdřív přijme pokyn k transakci, ten následně ověří a transakci zaznamená do svých počítačů. Jediný rozdíl bude v tom, že nově budou tyto počítače oděné v „blockchain kabátu“.  Z výše uvedeného tak bohužel vyplývá, že projekt postrádá ve vztahu k blockchainu a kryptoměnám jejich hlavní myšlenku, a to odstranění tzv. middle mana neboli prostředníka. 

 

 

Za druhé, je přístup k JPM Coinu výrazně omezen. Obchodovat prostřednictvím tokenu bude moct ve srovnání s bitcoinem jenom úzká skupina klientů, a to na základě prvotního výběr banky. Naopak, nakoupit a prodávat bitcoin dnes může v podstatě úplně každý. 

 

 

To jak moc dokáže JPM Coin napomoct urychlit transakce uvnitř banky rovněž zůstává poněkud nejasné. Už dnes je totiž možné tyto transakce uskutečňovat téměř okamžitě a to i bez využití blockchainu.

 

 

Bude JPM Coin představovat revoluci ve světě blockchainu a kryptoměn?

Přínosy JPM Coinu bude možno spolehlivě analyzovat až na základě výstupů z prvotní fáze, které by měly prozradit, jak moc se povedlo transakce urychlit a zabezpečit. O revoluci v pravém slova smyslu se nejspíš jednat nebude. Optimističtější z nás budou možná mluvit o evoluci. Pozitivní správou však je, že se do technologie blockchain rozhodla zainvestovat největší americká banka, což může popohnat ostatní významné hráče k podobnému kroku a zvýšit tak důvěru v distribuované databáze a blockchain obecně.

 

 

Ivan Karpják, Senior Attorney, Squire Patton Boggs