Dokáže si podle Vás Libra získat důvěru lidí a prosadit se masově jako platební prostředek mezi lidmi? ANO

Kryptoměny čelí časté kritice zejména proto, že jsou v naprosto minimální míře užívány k reálnému placení. Většina kryptoměn slouží jen jako nástroj ke spekulaci, což zrovna nepřispívá veřejné důvěře. Tento problém se snaží Facebook, společně s dalšími členy nově vzniklé asociace „Libra Association“, překonat hned několika způsoby. Svou novou kryptoměnu postavenou na blockhainové technologii chce navázat na koš tradičních měn a různých vládních dluhopisů, čímž by měl zabránit nekontrolovatelným výkyvům v hodnotě, které doprovází tradiční kryptoměny a fakticky znemožňují jejich praktické využití. Dále úzké napojení na služby jako je Messenger nebo WhatsApp a uživatelsky přívětivé rozhraní může značně rozšířit okruh osob, které budou moci Libru využívat. Libra Association také nebude muset čekat na obchodníky, zda začnou zákazníkům použití Libry nabízet, neboť jim takové možnosti dá sama - členy asociace jsou kromě Facebooku například Booking Holdings, eBay, Lyft, Mercado Pago, Spotify AB nebo Uber Technologies, Inc. To všechno jsou důvody, proč by se dal očekávat úspěšný nástup Libry. Nejsou to ale jediná fakta, která se s Librou pojí.

 

 

Libra je především produkt Facebooku, ač se jí technologický gigant stále snaží prezentovat jako společné dílo mnoha hráčů. A nečiní tak zcela neoprávněně, jména společností, které se do skupiny přidaly, jsou opravdu zvučná a jejich přínos zcela jistě nebude jen symbolický. Nicméně Facebook je a vždy bude nejviditelnějším ze všech, a Facebook rozhodně není synonymem důvěryhodnosti. Obavy potenciálních uživatelů ze zneužití dat nepochybně nejsou liché, zvlášť po mnoha skandálech, které Facebook v této oblasti provází. Kybernetická bezpečnost rovněž není jeho silnou stránkou. Libra také rozhodně nebude čistou kryptoměnou. Její decentralizace bude silně omezená a vlády už teď pracují na přísné regulaci, kterou na ní budou aplikovat. Nedá se tedy očekávat, že by se dala využít k anonymním platbám nebo jako alternativa pro případ mezinárodních sankcí. Zmíněná regulace bude pravděpodobně pro Libru klíčová a vzhledem k tomu, že se již několik zástupců z vysokých pozic EU a USA vyjádřilo k Libře poměrně negativně, nedá se očekávat velká vstřícnost.

 

 

Ačkoliv negativa jsou zřejmá, pokud se Libře podaří překonat regulatorní překážky, je dost možné, že se nakonec prosadí. Je totiž silně zaměřená na lidnaté státy se špatným přístupem k bankovnictví, zejména tedy Indii a státy jihovýchodní Asie, tedy na trhy, pro které nejsou problematická důvěryhodnost Facebooku a ochrana dat až tak zásadní. Tam jí může zastavit jediné – nástup povinně využívaných vládních technologií. V Evropě a USA pak velkou popularitu neočekávám, zejména proto, že služba nebude potenciálním uživatelům přinášet nic extrémně neobvyklého, minimálně ne v úvodní fázi. Kam až dokáže Facebook Libru posunout pak ukáže pouze čas. I kdyby ale projekt nakonec nebyl úspěšný, z reakcí, jež zatím vyvolal, je zřejmé, že napomůže posunout kupředu diskusi ohledně regulace kryptoměn a ještě více zintenzivní tlak na tradiční hráče v oblasti platebního styku a přeshraničního převodu peněz.

 

 

 

Ivan Karpják, Senior Attorney, Squire Patton Boggs