Revoluce kryptosvěta a co přijde po ní
Všechny kryptoměny na světě jsou postaveny na základní technologii blockchain. V nejjednodušší podobě se jedná o platformu pro digitální platby a výměnu aktiv. Ta nepotřebuje žádnou centrální autoritu, jedná se o databázi transakcí spravovanou na Peer-to-Peer (P2P) úrovni. Významnou vlastností kryptoměnových blockchainů, které řeší velmi složité matematické operace, je jejich schopnost udržovat bezpečnost a důvěru na programovatelné úrovni. O kryptoměnách a dalším potenciálu jejich technologického pozadí bude dnešní díl seriálu o blockchainu.
Původním plánem kryptoměn bylo vyhnout se monopolům a institucím jako jsou vlády nebo centrální banky. Ve svobodné společnosti tak kryptoměny umožňují společnosti samé rozhodovat o osudu své domácí měny.
Kryptoměny se staly tzv. OTT (Over the Top) verzí peněz. Podobným způsobem fungují OTT video služby v zábavním průmyslu nebo sítě peer to peer (P2P) v oblasti telekomunikací. Služby OTT narušují stávající infrastruktury, úplně je obcházejí a nabízí jejich alternativu.
Využití kryptosvěta
Kryptosvět není jen o virtuálních měnách. Je to ideologie, která otevírá příležitosti pro zjednodušení a vývoj tradičních dodavatelských řetězců. Poptávka po rychlých a transparentních mezinárodních transakcích a obchodních službách postavených na blockchainu se zvyšuje nejen horizontálně, ale s rozpadem tradičních průmyslových odvětví i vertikálně.
Jedním z možných využití blockchainu jsou smart assets. Jedná se o situace, kdy se aktiva připojená k internetu stávají součástí globálně decentralizované databáze - blockchainu. Takto se blockchain připojuje k evoluci internetu věcí (IoT) a zjednodušuje transakce a pohyb zboží do jakéhokoli koutu Země.
Globální přínos blockchainu je podobný tomu, jak internetová revoluce přeměnila dnešní společnost. S přijetím blockchainu se informace stávají otevřenými a jsou sdíleny mezi podniky, státy a kontinenty. V případě, že se pro používání blockchainu podaří zapracovat osvědčené postupy v oblasti ochrany soukromí, bezpečnosti a správy dat, jsou jeho obchodní, společenské a humanitární možnosti nekonečné.
Potenciál kryptosvěta
Možnosti, které se otevírají ve světě blockchainu, jsou vysloveně revoluční. Právě nyní můžeme sledovat největší přerozdělování bohatství v dějinách lidstva, které je zcela pod taktovkou společností svobodného trhu. Blockchain je základním katalyzátorem tohoto vývoje. Lidé na vzdálených místech světa, kteří dříve neměli k dispozici bankovní služby, mohou nyní využívat kryptoměny jako prostředky k obchodování. Platby jsou výrazně levnější a k převodu peněz do zahraničí stačí pouze chytrý telefon. V tomto smyslu má blockchain potenciál odstranit hospodářské, politické a společenské bariéry pro sdílení informací a rozšířit se i na humanitární aktivity. Nové aplikace umožní transparentnost, spravedlnost, rovnost a skutečně demokratický svět.
Dalším příkladem použití blockchainu jsou tzv. „smart contracts“, umožňující podnikům automatizovat dohody mezi dvěma stranami a odstranit tak společenské, ekonomické a osobní předsudky. Smart contracts budou fungovat nejen jako nestranný bod společenského vědomí, ale budou z toho také profitovat.
Osvojování kryptosvěta
Společnou chybou nových podnikatelů je zapracování nové technologie bez plného zhodnocení jejích vlastností nebo funkcí. Zabalit starou aplikaci do nového kabátu nestačí. Mnoho projektů se dnes veze na blockchain „hypu“ v naději, že přilákají bohaté investory v oblasti kybernetiky. Pokud však jde o lepší vlastnosti a výhody jejich služeb, nemají co nabídnout. Aplikace, které používají blockchain jenom proto, že je to “trendy”, neuspějí. Projekty, které uspějí, jsou ty, které dokážou využít unikátní vlastnosti blockchainu, jako jsou neměnnost, totální decentralizace, programovatelná důvěra, open source a programová bezpečnost.
Volatilita kryptoměn přitahuje nové hráče svým vysokým poměrem rizika k výnosům. Hype okolo kryptoměn zase přitahuje k blockchainu pozornost, investice a volatilitu. Cyklus zisků a ztrát se tak opakuje v podobě známé horské dráhy. Když se na blockchain podíváme Rogerovou křivkou přijímání nových technologií, nachází se v současné době ve fázi akceptace prvními osvojiteli (Early Adopters). Je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat i v příštím desetiletí. Podporujte to i křivka Hype Cycle "2018" společnosti Gartner, podle níž by měl blockchain dosáhnout vrcholové fáze v příštích pěti až deseti letech.
Gabriel Dusil, spoluzakladatel a generální ředitel, Adel Ecosystem Ltd., člen Blockchain Connect | Czech Alliance